Ctibor Zárubský Kepina z Hofeřic

Zpět..

Od roku 1591 užíval dvora v Senohradech Ctibor Zárubský Kepina z Hofeřic, regent a nejvyšší správce maršálství Krumlovského. V roce 1591 totiž prodali bratři Šťastný a Ctibor Zárubští statek a dvůr v Červené Lhotě Smilu Osovskému a tak se Ctibor Zárubský přestěhoval do Senohrad.

Píše o něm i Karel st. z Žerotína v důvěrném listě k Jetřichovi z Žerotína r. 1591, aby mezi jinými pozdravil jediného přítele jeho, Ctibora Zárubského z Hofeřic, regenta a nejvyššího správce maršálství Krumlovského a šibala na věky věkův Amen.

Zárubští z Hofeřic přídomku užívali podle Hofeřic, zaniklé vsi jihozápadně od Okříšek, příjmení podle svého pozdějšího vlastnictví, vsi Zárubic u Myslibořic, jihovýchodně od Třebíče. V druhé polovině 16. století – po zrušení kláštera – Zárubští z Hofeřic vlastnili Červenou Lhotu jako statek na manství Smila Osovského z Doubravice na Třebíči.
Po Hofeřicích psali se ještě dlouhá léta potomci Jindřichovi, kteří zdědili Zárubice u Myslibořic, jak svědčí náhrobní kámen Jindřicha Zárubského, který ve jménu užívá i Červenou Lhotu, v kostele brtnickém:
Tuto leží pan Jindřich Zarubský z Hofeřic a na Červenej Lhotě, který svůj život dokonal v sobotu po všech Svatých léta Páně 1571.

Zaniklá ves Hofeřice:

Jihozápadně od Okříšek poblíž cesty do Heraltic stávala kdysi osada Hofeřice, která s Okříškami tvořila jeden statek. Památkou po ní jsou posud rybník Hoferský (vysušený), Hoferská hráz a pole Hofeřice (Služanov?). O majitelích Hofeřic dočetli jsme se, že je r. 1466 držel po svém otci Jindřich z Ofeřic, kteréhož pohnal jeho svak Herynk ze Slupna, že své sestře a jeho manželce věna vydati nechce; také pohnal Erazíma z Dlouhé Brtnice ze 30 kop, že vydal z Hofeřického zboží 100 zl. uh., kterými ho měl vyvaditi z rukojemství za mladého Svinku, a on to dobře věda, dal je jinému. Jindřich z Hofeřic oženil se s Kateřinou ze Slupna, které r. 1492 vložil ves Hofeřice, avšak již r. 1496 zapsal je i s dvory Janovi, Kristofovi a Heřmanovi bratřím z Hrochova, kteří je spojili s Okříškami. Jan z Hrochova r. 1530 učinil poručenství o svůj statek, totižto ves Ostupovice, ves Okříšky a ves pustou Hofeřice se vším příslušenstvím Apoléně a Dorotě z Janovic.

Červená Lhota:

Ves, založená třebíčským benediktinským klášterem, se připomíná poměrně pozdě, v r. 1436, i když patrně vznikla už koncem 12. nebo počátkem 13. století při kolonizaci kraje klášterem. Ve stejné době byla pravděpodobně postavena i zdejší tvrz, na níž sídlili vladykové, kteří byli leníky kláštera. V druhé polovině 16. století – po zrušení kláštera – vlastnili Červenou Lhotu Zárubští z Hofeřic jako statek na manství Smila Osovského z Doubravice na Třebíči. Přídomku užívali podle Hofeřic, zaniklé vsi jihozápadně od Okříšek, příjmení podle svého pozdějšího vlastnictví, vsi Zárubic u Myslibořic, jihovýchodně od Třebíče. V r. 1591 koupil statek a dvůr v Červené Lhotě od bratrů Šťastného a Ctibora Zárubských Smil Osovský a začal ves uvádět i ve svém titulu. Od té doby zůstala Červená Lhota při třebíčském panství.
V druhé polovině 16. století byla tvrz přestavěna v renesanční zámek jednoduchého obdélníkového půdorysu s věží a portálem. Třebaže během staletí chátral (sloužil jako administrativní budova), zachoval se dodnes.

Ves Zárubnice:

Obec Zárubice leží asi 14 km jihovýchodně od okresního města Třebíče. Je položena v mírném dolíku náhorní roviny. Její průměrná nadmořská výška činí 501 m, přičemž nejvyšší bod, Markův kopec, leží ve výšce 514 m n.m. První písemná zmínka pochází z roku 1349 . V deskách Brněnských stojí psáno, že roku 1349 odevzdala paní Eva z Račic svým bratrům Ctiborovi a Oldřichovi 5 lánů v Zárubicích. Toho roku byli jako majitelé pozemků v Zárubicích zapsáni také bratři Hartlib, Henrik a Smil z Bukovína. Oblast v níž obec leží, byla však osídlena již v pravěku jak dokazuje nález broušené kamenné industrie v trati Boroviny. Ve staré pečeti měly Zárubice pod obráceným rádlem písmena W. Z.(wes Zárubice).


Zdroje:

Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava
Vlastivěda moravská
http://www.zarubice.cz/
http://www.okrisky.cz