Obec Senorady

Zahradníkův rok - ZÁŘÍ

Činnosti, které na zahradě provádíme v září:

STROMY:

Vysazujeme nebo přesazujeme jehličnanany, ovocné stromy a stálezelené dřeviny. Na stromech ořežeme suché větve. Začátkem měsíce ještě protrháváme jablka – malé a červivé plody zbytečně ubírají sílu stromu . Po protrhání plody, které zůstanou poporostou takřka před očima. Sklízíme zralé ovoce. Ovocné stromy přihnojujeme.

Typickým znakem září jsou dozrávající ořechy. Do jejich sběru se pustíme, když jim začne černat a pukat slupka.

V září očesáváme jabloně a hrušně. Při sklizni dáváme pozor, aby pád jednoho plodu nepoškodil jiné, protože jejich poškození by způsobilo hnilobu. Postupujeme směrem do středu a nahoru.

Právě nyní je pravý čas ke sklizni dvakrát plodících jahod a beztrnných ostružin. Ty už se později sbírat nemají, protože nejsou sladké a chutné, navíc jsou často plesnivé.

Švestky a pološvestky jsou dozrálé a je třeba je očesat. Sklizeň využijeme k tomu, abychom plody zkontrolovali, jestli nejsou napadené šarkou. Takto napadený strom je nevyléčitelný, proto je třeba jej vykopat a spálit. Na jeho místo nevysazujeme jiné slivoně, protože jsou na šarku citlivé, ale klidně zde můžeme umístit bobuloviny nebo jádroviny.

VINNÁ RÉVA:

Sklízíme dozrálé hrozny révy vinné a jejich keřům zkracujeme vrcholky letorostů. Zaštipujeme letorosty za 6. – 8. listem, aby se rostlina nevysilovala. Sklízíme zralé plody a chráníme před špačky (pomocí sítí, nebo zavěšením CD, poletujících lesklých disků se ptáci bojí).

JAHODY:

Je nejvyšší čas udělat nové záhony a zasadit do nich předpěstované sazenice jahod, aby se rostliny stihly dobře ujmout a příští rok nás odměnily dobrou úrodou. Vysazujeme jen rostliny zdravé, uschlé listy odstříhneme, aby se na rostlině neusadila plíseň. Pravidelně zaléváme. Starší jahodníky očistíme od špatných listů a odstříhneme stopky po plodech.

OSTATNÍ:

Uskladňujeme sklízenou úrodu, sklepy a komory větráme a čistíme. Zahradu neustále uklízíme, hlavně plejeme, aby se plevel nemohl vysemenit. Ušetříme si tím mnoho práce s pletím v příštím roce. Záhony po sklizni vyčistíme od plevele a pak chystáme na další pěstování. Můžeme osít rostlinami na zelené hnojení – obohatí půdu potřebnými látkami a zvýší výnosy. Řežeme květiny na sušení. V tomto období vydatně zaléváme, rostliny se předzásobí vodou na zimní období.

TRVALKY:

Ostříháme odkvetlé trvalky, traviny již nestříháme. Choulostivější rostliny a pokojovky můžeme pomalu sklízet do skleníků a zimních zahrad či bytů. Před tím je však pečlivě prohlédneme, nemají –li na sobě nějaké škůdce či chorobu.

ZÁHONY:

Okraje záhonů bývají zakončeny lemem ze dřeva, kamenů, betonových i jiných obrubníků nebo je od trávníku dělí mělké brázdy. Nejčastější narušení linií způsobuje prorůstající tráva, neurovnaná mulčovací kůra i plevel. Pomocí zahradních nůžek, rýče a hrábí upravíme tvar záhonů a oddělíme jednotlivé povrchy. Při pohledu do zahrady vystoupí linie záhonů i trávníku a celkový dojem bude působit upraveně. Tento druh údržby provádíme podle potřeby alespoň dvakrát do roka.

VÝSADBA:

Vysazujeme kyselomilné trvalky. Pěnišníky, azalky, pieris, vřes, vřesovec, borůvky, bobkovišeň a kalina jsou výběrem z rostlin, které milují kyselou půdu s dostatkem vláhy a humusu. Těžší, jílovité a vápnité půdy nesnášejí, žloutnou na nich a mají znetvořené listy. Chceme-li je pěstovat v těžké půdě, musíme vytvořit pro ně příhodné prostředí. Znamená to vykopat jámu o průměru a hloubce kolem metru, dodat do ní rašelinu, slatinku, listovku a písek. Důležitá je správná volba umístění - ranní a polední slunce nemají rády, potřebují mírný klouzavý stín, který zajišťují některé dřeviny (modřín, borovice), ve stínu nekvetou.

Kategorie Úvod

Obrázky 1

Soubory 0

Odkazy 0

O článku 4

  • Vyvěšeno dne:
  • Sňato dne:
  • Vložil: Ing. Mgr. Miroslav Patočka
  • Poslední změna: 2008-10-19 22:44:08