Odpady:

Počasí:

Okolí:

 

Zahradníkův rok - ŘÍJEN

Činnosti, které provádíme na zahradě v říjnu:

SKLIZEŇ OVOCE:

Říjen je v ovocné zahradě nejvíc znám jako měsíc sklizně zimních odrůd jablek a hrušek. Kvalitní a nepoškozené plody můžeme skladovat v bedýnkách či přepravkách (maximálně ve dvou vrstvách) v chladných a suchých podmínkách. Ostatní plody spotřebujeme co nejdříve.
Sklízíme hrozny pozdních odrůd révy vinné.

VÝSADBA:

Vysazujeme angrešt, rybíz a samozřejmě i ovocné stromy. Ty lépe zakoření, když je před výsadbou namočíme na jeden nebo dva dny do vody. Do jam, které máme připravené již od září, nejprve zatlučeme kůly, které by měli končit pod prvními větvemi. Kůly, které by měly by být ke stromkům přivázané, by je měly chránit především před poškozením. Nemáme-li zahradu oplocenou, obalíme kmínky stromů pletivem, abychom je tím ochránili proti okusu divokou zvěří.
Na chráněných a teplých místech vysazujeme nové rostliny révy vinné.

OŠETŘENÍ DŘEVIN:

V říjnu bychom měli ale také zvážit vykácení starých a nemocných stromů. Odstraňujeme borku z kmenů a větví starších stromů a pálíme ji. Oškrabané kmeny ošetříme vápenným mlékem. Na stromy připevníme lapací pásy,odstraňujeme staré nemocné stromy a začínáme čistit kmeny a silné větve ovocných stromů. Rozpraskanou borku i se škůdci v ní ukrytými seškrábeme na plachty a spálíme.

ZÁHONY:

Zavlažujeme záhony s jahodníky. Jahodníkové záhony okopeme, k rostlinkám přihrneme zeminu a chráníme je netkanou textilií proti mrazům.

ZELENINA:

V říjnu sklízíme veškeré druhy kořenové, tykvovité, luskové, košťálové zeleniny a luskovin. Měli bychom ji nechat nejprve oschnout a teprve poté uschovat. Po sklizni všechny prázdné zeleninové záhony zryjeme, abychom je připravili pro příští sezónu. Promoklou půdu je třeba zlehčit rašelinným substrátem, humóznějším kompostem nebo pískem. Zarýváme chlévský hnůj, ale ne tam, kde se chystáme pěstovat hlíznaté a cibulnaté rostliny.

Vedle sklizně běžné zeleniny vysazujeme ozimé druhy česneku a hlávkového salátu, který je třeba vysazovat do zhruba 10 cm hlubokých brázd, aby byl chráněn před mrazivým zimním větrem. Dále vyséváme kořenovou petržel a černý kořen, které nám vzejdou časně zjara. Chceme-li se příští rok vyvarovat poškození rostlin slimáky, nahromadíme na zahradě větve a listí, pod kterými se v zimě schová ježek, který se o ně v průběhu sezóny postará.

OSTATNÍ:

Vykopejte ze země brambory a mrkev a dobře je uskladněte.
Vysévejte odolné jednoletky, hrachory a listovou zeleninu k přezimování pod sklem. V teplých oblastech zkuste vysít hrách do volné půdy a zakrýt ho průhlednými kryty.

Posečeme trávníky co možná na krátko,protože dlouhá tráva by přes zimu pod sněhem vyhnila.Všechny stálezelené dřeviny včetně jehličin,ještě důkladně zalejeme.

 

obr

Zpět..

© www.senorady.cz Miroslav Patočka